Alcatraz

Mezi symboly San Francisca se kromě mostu Golden Gate a historických tramvajek řadí také nedaleký ostrov Alcatraz a na něm stojící věznice, ve které si svůj trest odpykávali ti nejtěžší zločinci. Bývalé vězení dnes patří mezi největší lákadla nejen samotného San Francisca, ale celého západního pobřeží. Tento skalnatý ostrov je od San Francisca vzdálený asi 2 kilometry a rozkládá se přibližně na 9 hektarech.

San Francisco California - Ostrov Alcatraz s legendární věznicí.

San Francisco California – Ostrov Alcatraz s legendární věznicí.

Jméno Isla de los Alcatraces, Ostrov pelikánů, dal tomuto ostrovu v roce 1775 španělský průzkumník Juan Manuel de Ayala. První pevnost zde byla vybudována v roce 1850 a měla za úkol chránit San Franciský záliv. Do dnešní doby zde stojí ještě pozůstatky tohoto důležitého vojenského opevnění. Prohlédnout si zde můžete i nejdéle fungující maják na západním pobřeží Spojených států. Útočiště zde nalezli i kolonie mořských ptáků a další živočichové.

Přísně střežené federální vězení na ostrově bylo postaveno až v roce 1934 a svůj trest si zde odpykávali například slavný mafián Al Capone, únosce George Kelly nebo třeba lupič a komplic Bonnie a Clyda, Floyd Hamilton. Alcatraz byl pověstný svými tvrdými podmínkami, i proto se mnoho vězňů pokusilo o útěk, neúspěšně. Uprchnout z vězení se sice podařilo Franku Morrisovi a bratrům Anglinům, ti se ale pravděpodobně při útěku utopili. Činnost vězení byla ukončena v roce 1963.

Vydat se na tento slavný ostrov můžete například v rámci tzv. „Day Tour“, celodenní prohlídka, která zahrnuje cestu na ostrov a audio průvodce. Velmi oblíbená je i noční prohlídka ostrova. Pokud si koupíte tzv. „Island Hop ticket“ můžete si v jeden den prohlédnout kromě Alcatrazu i nedaleký ostrov Angel Island. Cesta na ostrov trvá asi jen 15 minut. Vstupenku na ostrov je ale nutné si dopředu rezervovat a raději si sebou ale vezměte dostatek jídla a pití.

Ostrov je velmi oblíbený i u filmových tvůrců. Známými filmy jsou například Útěk z Alcatrazu z roku 1979, ve kterém hrál hlavní roli Clint Eastwood. Dalším slavným filmem je Skála se Seanem Connerym.